Kilka słów o podzielnikach ciepła

Podzielnik ciepła to nie ciepłomierz

Podzielniki ciepła pomagają podzielić koszt ciepła zużytego przez cały budynek pomiędzy poszczególne lokale, dzięki czemu potrafimy określić, które mieszkanie zużywa więcej ciepła, a które mniej. Podzielniki wyposażone są w czujniki temperatury oraz elektroniczny zegar, przez który konkretna temperatura jest utrzymywana.

Koszty

Zdecydowana większość lokali wyposażonych w podzielniki ma nadpłaty w rozliczeniu ciepła. Kwota, którą zbieramy od Mieszkańców jest zbilansowana z tym, co musimy zapłacić za ogrzewanie.

Jak możemy zapłacić mniej?

Należy zastosować kilka sensowych instrukcji. Mieszkańcy muszą pamiętać, że zimą nie należy pozostawiać otwartych okien na wiele godzin, by w ten sposób obniżyć zbyt wysoką temperaturę w lokalach. Samo wietrzenie mieszkania nie musi trwać więcej niż kilkanaście minut, co powoduje znaczne oszczędności na utracie ciepła, przez co płacimy mniej za ogrzewanie. Należy również zadbać o dobrze uszczelnione okna lub wymienić stare okna na nowe, o niższym współczynniku przenikania. To z pewnością zminimalizuje straty ciepła.